Či ste vášnivý umelec alebo rodič, ktorý hľadá pre svoje dieťa farby na výtvarnú, určite ste sa už stretli s výrazom “Anilínové vodové farby”. Čo to ale znamená, aký je rozdiel medzi klasickými vodovými farbami, ktoré sú lepšie a ako si vybrať? Aj keď obidve možnosti ponúkajú nádherné farby pre akýkoľvek Váš projekt, výsledky sa môžu značne odlišovať. Nemusíte mať dlhoročné skúsenosti v maľovaní aby ste dokázali využiť výhody a nevýhody jednotlivých druhov farieb a tak sme Vám zostavili toto porovnanie: anilínové vs vodové farby.
Čo sú anilínové farby?
Anilínové farby fungujú na báze syntetických anilínových zlúčenín. Tieto farby sú známe pre svoju schopnosť zachovať si svoje živé farby spolu aj s priehľadným efektom, na ktorý sme pri vodových farbách zvyknutí. Farby tohto typu sa predávajú v tekutej ale aj v tuhej forme pripravenej na použitie podobne ako klasické vodové farby.
Kľúčové vlastnosti anilínových farieb
Medzi niektoré kľúčové vlastnosti anilínových farieb patrí ich dostupnosť a popularita, ktorá ju robí jednou z najpopulárnejších volieb pre bežného spotrebiteľa, či skúseného umelca. Pozrime sa na to, čo robí “anilinky” populárnymi:
Živé farby: Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu je možné dosiahnuť nádherných živých farieb aj pri nadmernom riedení alebo nepriaznivých povrchoch na maľbu.
Priehľadnosť: Dôvod, prečo mnohí umelci siahnu po vodových farbách je ich schopnosť pri zaschnutí zanechať priehľadný efekt, ako keby ste sa pozerali cez farebné okuliare.
Rýchle schnutie: Ďalšou podceňovanou výhodou anilínových farieb je fakt, že schnú naozaj rýchlo. Je to veľká výhoda pre skúsených umelcov, ktorí nechcú čakať až im plátno alebo látka vyschne, aby mohli pokračovať vo svojom diele.
Jednoduché miešanie: Keďže sa tieto farby predávajú v tekutej alebo v tuhej či práškovej forme, namiešať si svoj vysnívaný odtieň ešte nikdy nebolo jednoduchšie.
Nesvetlostálnosť: Ak ste ešte nepočuli o svetlostálosti, je to schopnosť farby si udržať živé odtiene aj po vystavení slnečnému žiareniu. Anilínové farby touto schopnosťou žiaľ nevynikajú, a tak aj toto je kľúčový faktor, ktorý treba zobrať do úvahy.
Využitie
Napriek nevýhodám anilínových farieb sa využívajú vo viacerých priemysloch na mnohé účely, práve vďaka ich kľúčovým vlastnostiam o ktorých ste sa dočítali kúsok vyššie. Pozrime sa teda, kde sa najčastejšie používajú:
Farbenie textilu
Tlačiarne, vrátane litografie
Grafika a ilustrácie
Dekoratívne dizajnérstvo
Čo sú to vodové farby?
Veríme, že vodové farby netreba príliš predstavovať. Kto sa s nimi ešte ale nestretol, tak Vám stačí vedieť, že podobne ako anilínové farby sa riedia vodou a sú vyrobené na báze vody. Sú vhodné na jednoduché maľovanie, pre deti, ale aj pre dospelých, ktorí chcú tvoriť jemné akvarelové elefekty. Aby ste využili potenciál, ktorý ponúkajú, nezabudnite taktiež aj na správne štetce.
Kľúčové vlastnosti vodových farieb
Vodové farby taktiež ponúkajú mnoho výhod, ktoré rozhodujú pri výbere medzi anilínovými a vodovými farbami, pozrime sa teda, prečo by ste si mali vybrať vodové farby:
Priehľadnosť: Rovnako ako aj anilínové, aj vodové farby majú schopnosť po zaschnutí zanechať priehľadný efekt. Táto schopnosť sa výborne zíde umelcom, ktorí majú chuť dať svojim dielam zopár finálnych detailov alebo pridať im hĺbku.
Univerzálnosť: Vodové farby sa používajú v mnohých štýloch a druhoch maľby a sú natoľko univerzálne, že sa za roky osvedčili aj ako jedna z prvých druhov farieb používaných v školách. Kvalitné vodové farby by nemali chýbať v krabici na výtvarnú nijakého žiaka.
Reaktivácia vodou: Zložité slovíčko, jednoduchý princíp. Ak niečo namaľujete vodovými farbami a kvapne na to voda, farby sa rozpustia a na tom mieste splynú. Toto je zdanlivo nevýhoda, no sú umelci, ktorí dokážu využiť tejto schopnosti na tvorbu dychberúcich malieb a výtvorov.
Stupňujúci sa efekt: Ak používate vodové farby dosť dlho, určite viete, že keď ťaháte dlhšie črty, postupne Vám každým centimetrom odtieň farby bledne. Rovnako ako pri predošlom bode, aj stupňovanie odtieňov môžu byť výhodou ak viete čo robíte a nevýhodou, ak sa snažíte namaľovať niečo jednoduché bez zložitého tieňovania.
Využitie
Vodové farby sa tešia obrovskej popularite medzi umelcami z celého sveta po celé stáročia, práve vďaka ich univerzálnemu využitiu a unikátnym vlastnostiam a schopnostiam, ktorými oplývajú. Pozrime sa na to, kde sa používajú vodové farby v praxi:
Krajinomaľba
Botanické a vedecké ilustrácie
Skeče a podklady pre maľby
Abstraktné umenie
Portréty
Porovnanie
Ktorú farbu teda použiť? To záleží jedine od Vášho projektu a využitia, pre ktoré hľadáte farbu. Aby sme Vám zjednodušili výber, zhrnuli sme informácie z tohto článku to jednej prehľadnej tabuľky:
Zhrnutie
Aj anilínové aj vodové farby ponúkajú iné výhody a nevýhody, vďaka čomu dokážu pomôcť širokej škále umelcov pracujúcich na takmer akomkoľvek diele. Každá disponuje unikátnymi vlastnosťami, ktoré buď budú pre Vás záťažou a budú problémom, alebo z nich dokážete vyťažiť čo najviac a využiť ich na vytvorenie niečoho originálneho a neopakovateľného. To je z tohto porovnania všetko, dúfame, že sa Vám podarí si vybrať farby ideálne pre Váš projekt, alebo pre svojho školáka na výtvarnú výchovu.